Asystentka dyrektora jest bardzo ważną, a czasem niedocenianą postacią w każdej większej firmie. Dobór odpowiedniej osoby na takie stanowisko może mieć kluczowe znacznie dla pracy całego zarządu. Najważniejsze podczas procesu dobierania jest określenie, jakie cechy powinna mieć osoba na takim stanowisku, aby móc efektywnie wykonywać zlecone jej zadania.
Czym cechuje się dobra asystentka dyrektora?
Asystentka dyrektora do niedawna miała trochę inne zadania. Dużo częściej zajmowała się przepisywaniem, zbieraniem informacji, notowaniem w imieniu szefa. Dzisiaj znacznie bardziej potrzebne są asystentki z analitycznymi zdolnościami, które nie będą miały problemu ze stworzeniem raportu, wymagającego logicznego myślenia, przetwarzania danych oraz filtrowania informacji. Asystentka powinna być też otwarta na słuchanie, ale przy tym asertywna. Wiele asystentek ma bardzo uległy sposób bycia, co powoduje, że nie jest w stanie wprost dopytywać o to, co ją niepokoi. Brak otwartej komunikacji jest zdecydowanie minusem w przypadku współpracy asystentki z szefem. Może generować wiele konfliktów oraz niepotrzebnych pomyłek spowodowanych nieznajomością potrzeb szefa.
Asystentka dyrektora powinna być również osobą stanowczą, ale przy tym empatyczną. W ten sposób będzie jej łatwiej komunikować się z innymi. Powinna też mieć łatwość w odnajdowaniu się w różnych nietypowych sytuacjach.
przede wszystkim musi być dobrze zorganizowana i „ogarnięta”
Zgadza się, dobra organizacja to podstawa w tej pracy.
Asystentka dyrektora to jego prawa ręka. Pojęcie, że „musi być tylko atrakcyjna” odchodzi do lamusa. Asystentka musi posiadać dużą wiedzę, nierzadko niewiele odbiegającą od osób na kierowniczych stanowiskach