Praca Asystentki bywa żmudna i nudna. Ciężko o jakieś ciekawe zadania i duże wyzwania zawodowe. Zadania do wykonania składają się zazwyczaj na te same czynności. W takim trybie pracy, ciężko o jakiekolwiek źródło motywacji. Ale czy faktycznie znalezienie czynnika, który może skutecznie motywować Asystentkę do pracy niemalże graniczy z cudem?
Pochylmy się chwilę nad tematem motywowania do pracy. Co wyzwala z nas największe pokłady motywacji? Czy na każdego pracownika działa to samo? Czy może do każdego pracownika należy podejść indywidualnie?
Okazuje się, że są metody motywacyjne, które działają na wszystkich, bez wyjątku. Jedną z takich metod z pewnością jest pozytywny feedback. Dobre słowo w stylu: “Dziękuję, zrobiłeś to świetnie”, albo “Dzięki Twojemu zaangażowaniu, projekt został wykonany na czas”. Każdy pracownik lubi mieć poczucie, że jest ważny i potrzebny firmie, a jego codzienna praca, jest źródłem wyraźnego wsparcia dla organizacji.
Kolejną kwestią jest jasne przedstawienie obowiązków w pracy. Nic chyba tak skutecznie nie demotywuje pracownika, jak brak klarowności zadań. Być może sam byłeś w takiej sytuacji, kiedy nie do końca wiedziałeś czym właściwie masz się zajmować. A jeśli już dowiedziałeś się jakie są Twoje zadania, to znałeś sposobu do ich realizacji. Tak samo w pracy Asystentki zdarzają się zadania, które wpadają nagle. Trzeba je wykonać, ale taka Asystentka nie posiada wiedzy, jak należy to zrobić.
Zdemotywowany pracownik, to nie tylko nieefektywny pracownik, ale również permanentnie zestresowany. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje wiążą się z takim stanem rzeczy. Ponieważ każdy dąży, do unikania sytuacji niewygodnych i stresujących, dlatego najpewniejszą konsekwencją może być rozglądanie się za inną pracą, przeglądanie ofert pracy na stanowisko asystenckie do innej, przyjaźniej prezentującej się firmy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?